Bramy metalowe konstrukcja

Bramy metalowe konstrukcja

Poza bram całkiem drewnianych coraz w wielu sytuacjach wykorzystuje się bramy z desek grubości 25—30 mm i większej, szerokości 14—18 mm, ujętych w ramy z kątownika stalowego (najlepiej nierównoramiennego). Deski w bramach tego rodzaju mogą być umiejscowione poziomo, pionowo albo skośnie z prześwitami 2—5 cm. Zyskowne jest umieszczanie desek w ramach
skośnie, gdyż najdłuższa deska spełnia funkcję przekątnej. Deski bez względu na sposób zlokalizowania w ramach powinny szczelnie przylegać do wrębów, w innym wypadku ramy będą niewiele sztywne, a woda wsiąkająca w szpary będzie powodowała zawilgocenie drewna i rdzewienie ramy. Deski w ramach mocuje się śrubami, zakładając po dwie w prawie każde połączenie, tak żeby nakrętki znajdowały się po stronie posesji. Efektownym rozstrzygnięciem jest pozostawienie desek w fakturze naturalnej, nawet z sękami, pokrywając je jedynie lakierem bezbarwnym albo nasycając gorącym pokostem naturalnym.

Trwałość bram drewnianych jest zależna nie tylko od gatunku i jakości użytego drewna, lecz przede wszystkim od starannego stworzenia złączy i zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi oraz od właściwej eksploatacji i konserwacji. Drewno powinno się impregnować gotowymi preparatami stosowanymi w budownictwie. Miejsca, które są niedostępne po zrobieniu bramy, powinno się zaimpregnować przed montażem, np. kleszcze od strony wewnętrznej, miejsca przykryte sztachetami, zawiasami itd. Bramy metalowe kreuje się w ogromnej liczbie przypadków z kątowników o wymiarach 45x45x5 mm i 50x x 50 x 6 mm. Ramy z tych kątowników są relatywnie mało ważące i dosta. tecznie sztywne.

Z braku kątownika walcowanego można użyć innych profili składanych z płaskowników, przykładowo. ceownika, teownika, a dosłownie rur stalowych. Do wypełniania bramy stosuje się wszystkich rodzajów siatek zastosowanych do ogrodzenia, prętów stalowych różnych średnic, można też wykorzystać odpady metalowe. Technika wykonywania bram metalowych jest jednakowa jak ram ogrodzenia; wykończenie powinno być staranne, gdyż brama jest elementem, na który zwraca się więcej sugestie niż na ogrodzenie.

Ze względu na  dzielimy na łatwe i z cokołem. Część cokołową w bramie oddziela się od całości ramiakiem poziomym, umieszczając go na jednym poziomie z cokołem ogrodzenia. Cokół bramy może być ażurowy lub pełny, zależnie od upodobania i potrzeby. Cokoły całe używa się wówcza, kredy i ogrodzenie posiada cokół lub gdy chcemy osłonić podwórko przed zawiewaniem śniegiem. W cokoły można wmontować skrzynki na listy i na drobne towary.

Układ prętów wypełniających skrzydła bramy powinien być podporządkowany ogrodzeniu, w którym posiada być umieszczona, a jednocześnie taki, ażeby usztywniały bramę i zabezpieczały przed opadaniem. Umieszczanie przeszkód utrudniających pokonanie bramy górą jest celowe wtedy, kiedy ma je ogrodzenie, w którym umieszczono bramę.

 

 

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy

Zobacz inne artykuly

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem idealnego ogr...
Ściany fasadowe stanowią połączenie szkła i a...
Sypialnia oraz salon to bezsprzecznie najważniejs...
Metaloplastyka to dziedzina, w której możn...
Praca zdalna cieszy się coraz większą popularno...
Meble dla dzieci powinny być funkcjonalne i bezpi...