Czym jest laminat?

Czym jest laminat?

Ogromną rolę we współczesnym przemyśle odgrywają laminaty, które są dość powszechnie wykorzystywane, m.in. w przemyśle budowlanym czy meblarskim, ze względu na swoje właściwości fizyczne i mechaniczne. Laminaty wykorzystywane są m.in. w produkcji posadzek, dekoracji, blatów czy mebli, a jednym z ich najpowszechniejszych zastosować są z pewnością panele podłogowe, które prawie każdy ma w swoim domu czy mieszkaniu. Czym są laminaty i gdzie są najczęściej wykorzystywane?

Laminat, czyli kompozyt
Laminat jest jednym z rodzajów kompozytu, który powstał z połączenia dwóch materiałów o różnorodnych właściwościach mechanicznych, fizycznych oraz technologicznych. W skład laminatu wchodzi składnik wzmacniający, czyli zbrojenie, które jest układane w postaci warstw, pomiędzy którymi znajduje się wypełnienie, pełniące rolę tzw. lepiszcza. Laminat ze względu na swoją strukturę największą wytrzymałość ma w kierunku włókien, jednakże jego wytrzymałość jest dość słaba w kierunku, który jest prostopadły do warstw. Laminaty uchodzą za materiały o zwiększonej odporności na drobne uszkodzenia mechaniczne, jak również niesprzyjające warunki atmosferyczne, dzięki czemu bez większego problemu mogą być wykorzystywane również na zewnątrz. Producent laminatów do tramwajów Tworzywa Sztuczne PZL Mielec ze wspomnianych materiałów produkuje, m.in. wyposażenie dla transportu publicznego, jak również laminowane elementy kabin. Wykwalifikowana kadra i jej wieloletnie doświadczenie sprawiają, że wszystkie elementy laminowane posiadają odpowiednie certyfikaty.

Zastosowania laminatów
Laminaty ze względu na wykorzystanie w ich produkcji zróżnicowanego materiału świetnie sprawdzają się w wielu branżach np. chętnie wykorzystuje się je do produkcji mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz, ale również idealnie nadają się do tworzenia elementów nośnych dla dużych budynków, elementów do samolotów czy kolei.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Ocena: 4/5 (4 opinie)
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy

Zobacz inne artykuly

Ostatnio bardzo często zwracam uwagę na ogrodzen...
Na całym świecie włoskie krzesła znane są nie...
Spośród rozlicznych rodzajów produktów do ogro...
Marzeniem wielu osób jest posiadanie własnego do...
Praca zdalna cieszy się coraz większą popularno...
Biuro nieruchomości zajmuje się istotnymi kwesti...