Jak zweryfikować stan prawny nieruchomości?

Zakup mieszania wiąże się z podjęciem szeregu działań, które maja znam zapewnić zadowolenie z podjętego wyboru. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o wybór dogodnej lokalizacji, atrakcyjnego osiedla, ciekawego metrażowo lokalu. Chodzi również o weryfikacje sytuacji prawnej nieruchomości. Nie chcemy bowiem zakupić mieszkania zadłużonego lub posiadającego inne obciążenia. Ważne będzie także odpowiednie, bezpieczne i sprawne przeprowadzenie transakcji.

 

Jeśli po długich poszukiwaniach w końcu odszukaliśmy interesującą nas nieruchomość nie oznacza to, że teraz nie mamy już nic do zrobienia. Wręcz przeciwnie - musimy sprawdzić, czy warto ją zakupić. Przede wszystkim trzeba będzie zweryfikować stan prawny nieruchomości. Osoba sprzedająca lokal musi nam okazać akt notarialny nabycia mieszkania, opcjonalnie potwierdzenie przynależności do listy członków spółdzielni mieszkaniowej. Ważne będzie ponad to sprawdzenie księgi wieczystej. W niej bowiem znajdziemy cenne informacje o ewentualnych zadłużeniach mieszkania (obciążenie hipoteki). Jeśli kupujemy mieszkanie przez biuro nieruchomości, pośrednik powinien dokonać tych czynności za nas. W końcu płacimy mu nie tylko za wyszukanie oferty, ale też za zapewnienie bezpieczeństwa naszej transakcji. Obecny właściciel nieruchomości powinien też pokazać nam stosowane dokumenty informujące o braku zaległości w opłacanym czynszu, a także o tym, że w mieszkaniu nie jest nikt zameldowany. Sprawdźmy też, czy w lokalu., który chcemy zakupić nie jest zarejestrowana jakaś firma.

 

Zakup mieszkania musi się odbyć w formie notarialnej. Notariusz sporządza odpowiedni dokument, odczytuje w obecności poszczególnych stron i dopełnia czynności prawnych. Takie działania najczęściej odbywają się w kancelarii, ale w szczególnych sytuacjach prawnik może sporządzić akt notarialny poza siedzibą swojego biura. Przykładem takiej wyjątkowej sytuacji będzie chociażby choroba jednej ze stron, która uniemożliwia przybycie do kancelarii, aby dokonać transakcji.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Ocena: 4.24/5 (21 opinii)

Zobacz inne artykuly

Zastanawiasz się nad sprzedażą mieszkania? Mimo...
Poza bram całkiem drewnianych coraz w wielu sytua...
Pokój dzienny to przestrzeń, w której nie tylko...
Ogrodzenia drewniane z dużych bali i szerokich de...
Wybierając bramę, która będzie prowadziła do ...
Na całym świecie włoskie krzesła znane są nie...