Zakup nieruchomości, co należy wiedzieć i na co zwrócić uwagę.

Zakup nieruchomości, co należy wiedzieć i na co zwrócić uwagę.

Zakup nieruchomości to jedna z poważniejszych i trudniejszych decyzji naszego życia. Towarzyszący tej chwili stres jest czymś zupełnie naturalnym. Wynika on często z braku odpowiedniej wiedzy, nie każdy przecież zna się na tym, z czym nigdy wcześniej nie miał kontaktu. Istotne jest jednak, by przed zakupem dowiedzieć się, na jakie kategorie dzielą się nieruchomości i co należy mieć na uwadze przed dokonaniem zakupu jednej z nich.

Rodzaje nieruchomości

Pierwszym rodzajem nieruchomości są nieruchomości gruntowe, czyli tzw. grunty. Znajdujące na nich budynki, rośliny oraz urządzenia są częścią składową danych gruntów. Podobnie jest w kwestii praw z nimi związanych. Ta kategoria dzieli się na nieruchomości rolne i leśne. Nie wszystkie budynki są stale związane z gruntem przy pomocy praw. Niektóre z nich lub ich części mogą zostać wyodrębnione.
Tutaj pojawia się drugi rodzaj, czyli nieruchomości budynkowe. Określa się nimi budynki trwale związane z gruntem, jednak z powodów przepisów szczególnych posiadające odrębny przedmiot własności.
Trzeci i ostatni rodzaj stanowią nieruchomości lokalowe, które powstają na mocy ustawy o własności lokali. Nieruchomości tego typu to najczęściej mieszkania w blokach lub kamienicach, ale również lokale o innym przeznaczeniu. Wyodrębnienie własności lokalowej wiąże się z koniecznością założenia księgi wieczystej.

Co należy wiedzieć?

Przede wszystkim na przeglądane oferty i ogłoszenia należy patrzeć z pewnym dystansem. Często faktyczny stan nieruchomości, w mniejszym lub w znacznym stopniu, odbiega od opisu zamieszczonego przez pośrednika lub właściciela. Zjawisko to występuje najczęściej w przypadku mieszkań lub domów "z drugiej ręki". Warto więc sprawdzić każdą informację, zadawać wszystkie przychodzące do głowy pytania. Należy sprawdzić, czy liczba pomieszczeń i powierzchnia określona w ogłoszeniu, a później w umowie zgadza się ze stanem faktycznym. Ważne jest, by upewnić się, czy nieruchomość nie jest zadłużona, czy mieszkanie nie ma hipoteki. Warto porównać kilka ofert pod względem cen oraz stanu nieruchomości. Dobrze jest dowiedzieć się czegoś o okolicy, w której znajduje się budynek. Bardzo ważne jest także sprawdzenie, w jakim roku został wybudowany oraz przebadanie go pod względem wszelkich możliwych usterek. Podjęcie pochopnej decyzji może się wiązać z nieplanowanymi kosztami i wieloma poważnymi konsekwencjami.

Formalności i ewentualna pomoc prawna

Następnym krokiem po podjęciu decyzji jest podpisanie umowy przedwstępnej. W dokumencie tym muszą znaleźć się między innymi parametry mieszkania, jego adres, ilość pomieszczeń, powierzchnia, forma płatności, termin zamknięcia transakcji i podpisania aktu notarialnego oraz istotne dodatkowe opisy, takie jak istnienie przynależnej piwnicy czy miejsca parkingowego.
Ostatecznym dokumentem jest akt notarialny, za którego pośrednictwem następuje przeniesienie praw własności. Dokument sporządza notariusz, a jego zachowanie jest niezwykle istotne.
W razie jakichkolwiek wątpliwości lub złamania praw przez którąś ze stron należy udać się do kancelarii, specjalizującej się w prawie nieruchomości. Jest wiele miejsc, w których możesz w takiej sytuacji, zaczerpnąć opinii prawnej. Jednym z nich jest M. Wojciechowska i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza Sp. k. Firma ta działa na rynku prawniczym od 1994 roku, a swoją siedzibę ma przy ulicy Mochnackiego w Rzeszowie.

Opinie (1)
Nataniel
Zakup nieruchomości to jedna z poważniejszych i trudniejszych decyzji naszego życia, ale dzięki rzeszowskiej kancelarii prawniczej M. Wojciechowska i Wspólnicy zakup staje się mniejszym wyzwaniem. To kadra świetnie wykwalifikowanych i doświadczonych adwokatów oraz radców prawnych. Bardzo profesjonalnie znają się na prawie nieruchomości. Dzięki pomocy wykwalifikowanych prawników i adwokatów uniknąłem podjęcia pochopnej decyzji, która mogła się wiązać z nieplanowanymi kosztami i wieloma poważnymi konsekwencjami. Serdecznie polecam
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy
Oceń dewelopera
jako pierwszy

Zobacz inne artykuly

Głównym zadaniem balustrady jest zapewnien...
Praca zdalna cieszy się coraz większą popularno...
Każda komoda wyróżnia się przede wszystkim swo...
Salon z klasycznymi meblami jest bardzo funkcjonal...
Handel nieruchomości nie w każdej chwili jest ta...
Meble drewniane wymagają jednakże przede wszystk...